MechaTronix Grow Light

Typische PPFD- en DLI-waarden per gewas

Planten absorberen straling vooral in het 400-700 nm zichtbare bereik en zetten CO₂-inname en water om in zuurstof en glucose.
De mate van absorptie in elke golflengte hangt af van de celstructuur van de plant en kan van soort tot soort enigszins variëren.

Nog een belangrijke parameter is de Daily Light Integral, gedefinieerd als het totale aantal fotonen dat in een dag op een vierkante meter landt.
DLI wordt gemeten in de eenheid mol/m².d en elke plant heeft een specifieke DLI nodig om te groeien.
Waarden variërend tussen 6-18 mol/m²/d komen veel voor afhankelijk van de plant in kwestie.

Er is een verband tussen PPFD en DLI volgens de formule:
DLI=PPFD x lichturen per dag x (3600/1.000.000).
Uit deze formule wordt duidelijk dat er een wisselwerking is tussen PPFD en het aantal benodigde lichturen om een bepaalde DLI-waarde te bereiken.
Als er een bepaalde hoeveelheid natuurlijk licht beschikbaar is voor een kas, moet deze worden afgetrokken van de oorspronkelijke DLI-waarde om de juiste berekeningen te maken voor kunstlicht.
Rekening houdend met de DLI, PPFD en het aantal lichturen per dag, kunt u het totaal aantal benodigde armaturen berekenen dat nodig is om de gewassen in een kas te belichten.

Berekening van DLI naar PPFD

12 mol / 16 uur fotoperiode / 60 minuten / 60 seconden = 0.000208 mol
(Dit geeft ons de hoeveelheid mol geleverd per seconde per vierkante meter)
0,000208 mol x 1.000.000 = 208 µmol per seconde per vierkante meter (µmol/sm²)
Als vuistregel kunnen onderstaande waarden worden genomen als uw gewas niet wordt vermeld

Kas

  • Vegetatieve groei (Bladgroenten/Kruiden): Minimaal 17 mol/m²/d
  • Bloeiende gewassen (Paprika’s/Tomaten): 20-40 mol/m²/d

Daglichtloos

  • Microgroenten: 6-12 mol/m²/d
  • Vegetatieve groei (Bladgroenten/Kruiden): 12-17 mol/m²/d
  • Bloeiende gewassen: 15-40 mol/m²/d


Minimaal ○Goed ◎Hoog ●Gemiddelde Daily Light Integral (Mol/Dag)
Kruiden24681012141618202224262830
Varens (Pteris Adiantum)









Maranta









Phalaenopsis (Orchidee)









Saintpaulia









Spathiphyllum









Geforceerde Hyacint
Geforceerde Narcis
Geforceerde Tulp
Aglaonema








Bromelia’s








Caladium
Dracaena








Nephrolepis








Streptocarpus








Hosta
Hedera (Klimop)
Begonia







Sinningia







Schlumbergera
Cyclamen






Exacum






Heuchera






Coleus (Schaduw)




Impatiens, Nieuw-Guinea




Iris, Hollands (Snijbloemen)




Kalanchoë




Lobelia
Primula




Impatiens



Pelargonium Peltatum (Hanggeranium)


Begonia (Semperflorens)
Zilverkruiskruid
Fuchsia

Euphorbia (Poinsettia)

Lilium (Aziatisch en Orientalis)

Lilium Longiflorum

Leeuwenbek

Chrysant (Pot)

Dianthus

Gazania

Gerbera

Chinese roos

Lobularia

Pelargonium Hortorum (Geranium)

Roos (Dwerg Pot)

Salvia Splendens

Schefflera

Angelonia


Aster


Salvia Farinacea


Iberis


Catharanthus (Vinca)


Celosia


Chrysant (Tuin)


Dahlia


Echinacea


Ficus Benjamina


Gaura


Daglelies


Lantana


Lavandula (Lavendel)


Tagetes (Afrikaantje)


Petunia


Phlox (Kruip)


Rudbeckia


Sedum


Thymus


Verbena


Viola (Viooltje)


Zinnia



Alstroemeria (Snijbloem)



Capsicum (Peper)



Chrysant (Snijbloem)



Dianthus (Anjer)



Gladiolus (Snijbloem)



Lycopersicon (Tomaat)



Roos (Snijbloem)





Wat zijn typische μmol/s.m² waarden voor tuinbouwbelichting?

 

Welk lichtniveau voor welk type gewas?
PlantMin (μmol/s.m²)Max (μmol/s.m²)Typisch (μmol/s.m²)
Tomaat170350230
Paprika120300180
Komkommer120350230
Cannabis Vegetatieve groei280550350
Cannabis Bloei6501,000850


Welk lichtniveau voor welke potplant?
PlantMin (μmol/s.m²)Max (μmol/s.m²)Typisch (μmol/s.m²)
Orchidee / Phalaenopsis80180110
Dendrobium130350195
Bromelia4012090
Anthurium6013090
Kalanchoë6012090
Potchrysant408050
Potroos4012050
Geranium409050


Welk lichtniveau voor welke snijbloem?
PlantMin (μmol/s.m²)Max (μmol/s.m²)Typisch (μmol/s.m²)
Chrysant105220140
Roos170350220
Lelie8013090
Lisianthus170350230
Alstroemeria60160120
Anthurium / Orchidee - snij80160120
Freesia7014090
Gerbera8012090
Tulp259060
Laden
Laden